Pri príležitosti 400-tého výročia podpísania mierovej dohody v roku 2006 sa v mieste podpísania tejto historickej dohody postavil pamätník Žitavského mieru.
Mierová dohoda ukoncila 15-rocnú vojnu medzi Osmanskou ríšou a Habsburgovcami. Dohoda bola súčasťou mierových dohôd, ktoré ukončili protihabsburgské povstania Štefana Bocskaya (1604-1606). Dohoda bola podpísaná pri pôvodnom ústí rieky Žitava do Dunaja. Na tomto mieste neskôr vznikla osada Žitavská Tôňa, ktorá v súčasnosti je súčasťou obce Radvaň nad Dunajom. V súčasnosti po umelých zásahoch do toku rieky, rieka Žitava ústí pri obci Martovce do rieky Nitra.
Mierová dohoda bola podpísaná na 20 rokov. Podľa podmienok dohody Osmanská ríša získala 200.000 zlatých (namiesto 30.000, ktoré dostávala ročne pred vojnou) a obe strany získali územia, ktoré okupovali. Osmanská ríša uznala rakúskych Habsburgovcov ako rovnocenných partnerov prvýkrát v histórii a uznala Habsburgovcov ako rímske cisárstvo. Dohoda zakazovala Osmanskej ríši ďalej drancovať územie uhorského kráľovstva a prisľúbila uhorskému panstvu možnosť vyberať dane podľa tureckých pravidiel. Privilegovaným vrstvám sľúbila daňovú slobodu. Avšak Turci v skutočnosti tieto pravidlá nikdy nedodržali.
Dohoda bola podpísaná sultánom Ahmedom I a rakúskym arcivojvodom Matthiasom aj napriek silnému odporu jeho brata cisára Rudolf II. Zamedzenie expanzie Osmanskej ríše do habsburgského územia počas dlhej vojny, bola ich prvou geopolitickou porážkou. To prinútilo Osmanskú ríšu uznať rovnosť jej oponentov a koniec ďalšej agresie. Avšak mier medzi oboma mocnosťami viedol k ďalším vojnám Osmanskej ríše v iných častiach Európy.