Otvorená výzva Európa pre Občanov – program: Sieť partnerských miest.
Hlavným cieľom projektu je poskytnúť európskym občanom informácie o ich právach a povinnostiach, o európskych udalostiach s veľkým významom pre EÚ a o možnostiach, ktoré EÚ ponúka prostredníctvom osobných a komunitných programov s cieľom prispieť k pochopeniu občanov Únie, jej históriu a rozmanitosť a zlepšiť podmienky pre občiansku a demokratickú účasť na úrovni Únie.
Špecifické ciele s európskym rozmerom:
- Zvyšovať povedomie o blahobyte svojich obyvateľov stimulovaním diskusie, úvahami a rozvojom sietí v rôznych európskych mestách, aby sa ich Európa stala známymi;
- Podporovať demokratickú a občiansku účasť občanov na úrovni Únie prostredníctvom rozvíjania znalostí občanov o procese tvorby politík Únie a podporovaní príležitostí pre spoločenskú a medzi-kultúrnu angažovanosť a dobrovoľníctvo na úrovni Únie.
iEurope
iEurope je projekt, ktorý rozvíja otvorenú európsku sieť partnerských miest s cieľom lepšie porozumieť európskym hodnotám, politikám atď. Cieľom projektu je podporiť občianske iniciatívy vo svojom regióne, aby boli lepšie informovaní o procesoch v EÚ, o politikách EÚ, ktoré majú miestny vplyv, sociálne iniciatívy a dôležité udalosti. iEurope je sieť / konzorcium v rôznych sektoroch, ako je digitalizácia a využívanie online služieb a zdrojov na európskej, regionálnej a miestnej úrovni v oblasti občianskej informovanosti, vzdelávania, kultúry a dobrovoľníckej pomoci.
Vytvorením siete iEurope online a na mieste prostredníctvom centier udalostí sa tento projekt hlavne zameriava na aktiváciu diskusie o budúcnosti Európy s cieľom osloviť občanov, ktorí odmietajú alebo spochybňujú Európsku úniu a jej úspechy, alebo zostávajú ľahostajní. Naša myšlienka sa usiluje o to, aby sa kritika EÚ stala užitočnou, konštruktívnou a pozitívnou hnacou silou európskej integrácie z dlhodobého hľadiska a aby pomohla EÚ priblížiť sa k jej občanom.
Cieľom je vytvoriť webovú platformu, ktorá sa bude používať predovšetkým na vytvorenie siete iEurope, a za druhé, európske mestá a obce sa môžu prostredníctvom tejto platformy prepojiť na spoločnú výmenu osvedčených postupov, organizovať spoločné informačné kampane, kultúrne podujatia, dobrovoľnícke a ekologické iniciatívy a iných podujatí a pracovať na spoločných projektoch. Môžu si vymieňať inovatívne myšlienky na vytvorenie nových skúseností pre svoje prostredie, kultúru atď.
Hlavnými úlohami bude;
– uľahčiť inovačné procesy vo vzťahu spoločnosti s európskymi a miestnymi orgánmi;
– zdieľať osvedčené postupy v oblasti správy mesta;
– vytvoriť priestor a podporiť spoluprácu a vzájomnú podporu medzi partnerskými samosprávami v tomto projekte, medzi združeniami, dobrovoľníkmi a iniciatívami občanov, medzi subjektmi a miestnymi podnikmi;
– podporovať solidaritu (medzi svojimi občanmi, cezhranične medzi členskými štátmi a prostredníctvom podporných akcií v rámci Únie aj mimo nej) ako základnú zásadu európskej integrácie;
– poskytnúť obciam nové nástroje na prístup k občanom inovatívnym spôsobom;
– prostredníctvom organizovania on-line akcií a podujatí na mieste s cieľom podporiť medzi-kultúrny dialóg a vzájomné porozumenie a bojovať proti stigmatizácii migrantov a menšinových skupín;
Odhadovaný rozpočet 135 000 EUR, trvanie projektu je stanovené na 22 mesiacov.
Typ organizácie, ktoré sa môžu prihlásiť sú: Mestá / obce
– Počet partnerov: Projekt musí zahŕňať obce z najmenej štyroch oprávnených krajín, z ktorých najmenej dva sú členské štáty EÚ.
Oprávnené krajiny v rámci programu sú:
– členské štáty Európskej únie: Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Veľká Británia. – Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, Čierna Hora a Srbsko.
Momentálne žiadosti predkladá Talianska organizácia a hľadá partnera do tohto projektu.