Pôdohospodárska platobná agentúra vyhlásila výzvu na predkladanie Žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z Programu rozvoja vidieka SR 2014 – 2020, pre opatrenie: 6 – Rozvoj poľnohospodárskych podnikov a podnikateľskej činnosti, podopatrenie: 6.4. – Podpora na investície do vytvárania a rozvoja nepoľnohospodárskych činností.
Dátum uzavretia výzvy: 21.09.2015
(Pri podaní ŽoNFP poštou je rozhodujúci dátum pečiatky pošty alebo inej prepravnej spoločnosti na obálke/balíku)
Výška oprávnených výdavkov na jeden projekt:
– Menej rozvinuté regióny (mimo Bratislavského kraja): 3 mil. Eur
– Ostatné regióny (Bratislavský kraj): 440 tis. Eur
Výška podpory:
Výška podpory z celkových oprávnených výdavkov pre mikro a malé podniky:
– 55 % v nasledovných krajoch SR: PO, KE, BB, ZA;
– 45% v nasledovných krajoch SR: TN, NR, TT, BA.
Výška podpory z celkových oprávnených výdavkov pre stredné podniky:
– 45 % v nasledovných krajoch SR: PO, KE, BB, ZA;
– 35% v nasledovných krajoch SR: TN, NR, TT, BA.
Výška podpory z celkových oprávnených výdavkov pre veľké podniky:
– 35 % v nasledovných krajoch SR: PO, KE, BB, ZA;
– 25% v nasledovných krajoch SR: TN, NR, TT, BA.
Oprávnenosť aktivít realizácie projektu v menej rozvinutých regiónoch (mimo Bratislavského kraja):
Účelom poskytnutia pomoci je podpora investícii do vytvárania a rozvoja nepoľnohospodárskych činností prostredníctvom pomoci na počiatočnú investíciu na:
– hmotné a nehmotné aktíva spojené s vidieckym cestovným ruchom a agroturistikou (oblasť 1);
– hmotné a nehmotné aktíva spojené s poskytovaním služieb pre cieľovú skupinu: deti, seniori a občania so zníženou schopnosťou pohybu (oblasť 2);
– hmotné a nehmotné aktíva na spracovanie a uvádzanie na trh produktov, ktorých výstup spracovania nespadá do prílohy I ZFEÚ, vrátane využívania OZE (oblasť 3 a 4).
Oprávnenosť žiadateľa (konečného prijímateľa):
Oprávneným žiadateľom (konečným prijímateľom) sú podniky v zmysle čl. 107 ZFEÚ t.j. subjekty, ktoré vykonávajú hospodársku činnosť bez ohľadu na ich právny status a spôsob financovania, ktoré sú:
(Pre oblasť 1, 2, 3 a 4)
– Fyzické a právnické osoby (mikropodniky a malé podniky vo vidieckych oblastiach v zmysle Prílohy I nariadenia Komisie (EÚ) č. 651/2014), ktorých podiel ročných tržieb/príjmov z lesníckej výroby na celkových tržbách/príjmoch, za predchádzajúci rok pred rokom podania ŽoNFP, predstavuje minimálne 30%, ktoré obhospodarujú lesy vo vlastníctve:
– súkromných vlastníkov a ich združení;
– obcí a ich združení;
– Cirkvi, ktorej majetok možno podľa právneho poriadku SR považovať za súkromný, pokiaľ ide o jeho správu a nakladanie s ním.
(Pre oblasť 1, 2, 3 a 4)
– Fyzické a právnické osoby (mikropodniky a malé podniky vo vidieckych oblastiach v zmysle Prílohy I nariadenia Komisie (EÚ) č. 651/2014) podnikajúce v oblasti hospodárskeho chovu rýb (akvakultúry), ktorých podiel ročných tržieb/príjmov z akvakultúry na celkových tržbách/príjmoch, za predchádzajúci rok pred rokom podania ŽoNFP, predstavuje minimálne 30%.
(Pre oblasť 1, 2, 3 a 4)
– Fyzické a právnické osoby podnikajúce v oblasti poľnohospodárskej prvovýroby (mikropodniky, malé, stredné a veľké podniky v zmysle Prílohy I nariadenia (EÚ) č.651/2014), ktorých podiel ročných tržieb/príjmov z poľnohospodárskej prvovýroby na celkových tržbách/príjmoch, za predchádzajúci rok pred rokom podania Žiadosti o NFP (ďalej len „ŽoNFP“), predstavuje minimálne 30%.
(Pre oblasť 1 a 2)
– Nepoľnohospodárske, nelesnícke a neakvakultúrne mikropodniky a malé podniky vo vidieckych oblastiach (v zmysle Prílohy I nariadenia Komisie (EÚ) č. 651/2014).
Oprávnené projekty v menej rozvinutých regiónoch (mimo Bratislavského kraja):
Oprávnené sú len projekty zamerané na počiatočnú investíciu príjemcu pomoci, zameranú na:
A) založenie nového podniku alebo,
B) rozšírenie kapacity existujúceho podniku alebo,
C) diverzifikáciu činnosti podniku na produkty alebo služby, ktoré predtým neboli predmetom jeho činnosti.
Neoprávnené projekty:
1. projekty zamerané na budovanie a obnovu občianskej a poznávacej infraštruktúry (náučné a turistické chodníky, cyklotrasy, odpočívadlá, pozorovateľne, mostíky, turistické značenie, mapové panely, informačné tabule, turistické útulne, ohniská, odpadkové koše, vyhliadkové veže, lanové dráhy, schody, rebríky, chodníky, objekty a centrá biodiverzity na pozorovanie – mokrade, malé vodné plochy, ukážkové lesné biotopy) v prípade, ak je príjemcom pomoci fyzická alebo právnická osoba obhospodarujúca les a investícia sa realizuje na lesných pozemkoch;
2. projekty súvisiace s drevospracujúcim priemyslom (piliarska výroba, výroba nábytku a pod.), s výnimkou využívania dreva ako OZE;
3. projekty, ktoré súvisia s akvakultúrou, ako je rybárska turistika, environmentálne služby v oblasti akvakultúry, vzdelávacie aktivity súvisiace s akvakultúrou a pod. v prípade, ak je príjemcom pomoci fyzická alebo právnická osoba, podnikajúca v hospodárskom chove rýb;
4. projekty zamerané na výstavbu ubytovacích zariadení, rekonštrukciu a modernizáciu existujúcich ubytovacích zariadení alebo nevyužívaných objektov na ubytovacie zariadenia, v rámci oblasti 2.
Oprávnenosť miesta realizácie projektu:
Celé územie Slovenska (NUTS I), ktoré je rozdelené na menej rozvinuté regióny (mimo Bratislavského kraja) a ostatné regióny (Bratislavský kraj).
Nepoľnohospodárske, nelesnícke a neakvakultúrne mikropodniky a malé podniky (v zmysle Prílohy I nariadenia Komisie (EÚ) č. 651/2014) môžu realizovať projekty len vo vidieckych oblastiach. Vidieckou oblasťou sa rozumie celé územie SR, okrem všetkých krajských miest, s výnimkou ich prímestských častí do 5 000 obyvateľov (vrátane).
Informácia bola zverejnená na stránke:
http://www.apa.sk/index.php?navID=522